Sala Morska (PPNT): Sobota

Program Pasja MiniConu 2019

10:00-10:45 Panel: Społeczna degradacja w postapokalipsie. Rozmawiają Michał Gołkowski, Paweł Majka, Agata Włodarczyk. Prowadzi: Aleksander Kilman

To, jak wyglądać będzie świat po zagładzie, interesuje twórców kultury od dawna – wystarczy wspomnieć Mad Maxa z 1979 roku. Wciąż zadajemy sobie pytania: jak tym razem do tego doszło? Jak zmieni się społeczeństwo w surowym świecie bez porządku cywilizacji? Co stanie się z naszymi intelektualnymi i filozoficznymi zdobyczami? Czy w czasie tak globalnej próby zwycięży w nas współpraca czy Darwinowskie przetrwanie najsilniejszych? O społeczeństwie i o tym, co się dzieje później, podczas panelu porozmawiają Michał Gołkowski, Paweł Majka, Agata Włodarczyk. Panel poprowadzi Aleksander Kilman.

11:00-11:45 Panel: Przyszłość literatury. Rozmawiają: Paweł Majka, Arkady Saulski, Rafal Dębski, Marta “dr Kodama” Tymińska. Prowadzi: Darek Domagalski

Jacek Dukaj w swojej ostatniej książce Po piśmie wieszczy upadek literatury i początek cywilizacji postpiśmiennej, opartej o nową mentalność i inne sposoby myślenia. Już od jakiegoś czasu książka jest wypierana przez film, słowa oddające emocje przez emotikony, opisy przez zdjęcia na Instagramie, a historie zawarte w powieściach przez youtuberów bezpośrednio transferujących własne przeżycia na widzów. Jak będzie wyglądała przyszłość? Czy będziemy mieli do czynienia z upadkiem kultury i barbarzyństwem? Czy może dostępna technologia wprowadzi nas na nowe, wyższe poziomy przeżywania i empatii? I jak w tym wszystkim odnajdą się pisarze? Jak literaci widzą swoją przyszłość? O tym porozmawiamy sobie z Darkiem Domagalskim, Pawłem Majką, Arkadym Saulski, Rafałem Dębski i dr Martą Tymińską.

12:00-12:45 Panel: Nagryzdane w Internecie. Rozmawiają: Emi de Clam, Psie sucharki, Życie na kreskę, Długopisem Malowane. Prowadzi: Marta “dr Kodama” Tymińska

Jak to jest z tym tworzeniem komiksów i komiksowych ilustracji internetowych? Czy rzeczywiście internet oferuje nieskończone możliwości w zakresie stania się cyber-celebrytą? A sztuka przez większe i małe “s” znajduje się w zasięgu jednego klinięcia? W czasie panelu z czterema artystkami znanymi ze swoich prac tak cyfrowych, jak i drukowanych porozmawiamy o ich inspiracjach, problemach oraz twórczych i życiowych frustracjach. Naturalnie, jeśli się do nich przyznają.

13:00-13:45 Panel: Space opera wczoraj i dziś. Rozmawiają: Rafał Dębski, Arkady Saulski. Prowadzi: Darek Domagalski

Podgatunek fantastyki naukowej zwany “space opera” od dekad ma się bardzo dobrze na zagranicznych rynkach. W Polce jednak nadal jest niszowy i mało popularny chociaż z roku na rok pojawia się coraz więcej rodzimych autorów piszących w tym stylu. Z czego to wynika? Czy polskie science fiction musi być zawsze pisane na serio i poważnie? A może w naszym społeczeństwie nie ma zapotrzebowania na kosmiczne przygody? Wraz z autorami piszącymi polską space operę przyjrzymy się genezie gatunku, zdefiniujemy czym tak naprawdę jest space opera i spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania.

14:00-14:45 Panel: Jak przetrwać apokalipsę zombie? Rozmawiają: Ewa Bialołęcka, Borys “Boria Nadaje” Badtke, Michał Gołkowski

Nie ukrywajmy, przetrwanie apokalipsy nie będzie ani proste, ani łatwe, nie piękne. A przynajmniej – najprawdopodobniej nie będzie. W trakcie spotkania trójka naszych gości: znany z prozy postapokaliptycznej Michał Gołkowski, Marta Stuart postapokalipsy Ewa Białołęcka oraz naukowiec, Borys Badtke zastanowią się, w jaki sposób właściwie moglibyśmy spróbować przetrwać apokalipsę zombie. Wiecie, to nie jest wcale taka nieżyciowa kwestia – parlament kanadyjski nawet się nad nią pochylał!

15:00-15:45 Panel: Jak pisać, jak wydać, jak przetrwać – poradnik najmłodszego autora. Rozmawiają: Anna Plichta, Darek Domagalski, Krzysztof “Kero” Piersa. Prowadzi: Arkady Saulski

W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi sięga po literaturę, starając się wypełnić ambicje bycia wielkim i uznanym pisarzem lub pisarką. Jednak droga do sukcesu wcale nie jest prosta… a i po osiągnięciu sukcesu wcale nie jest łatwo. Zapraszamy na panel w trakcie którego zarówno młodzi jak i doświadczeni autorzy opowiedzą o tym co robić, czego unikać i na co uważać w świecie literatury.

16:00-16:45 Fantastyczny seks i jak go znaleźć – Marta “dr Kodama” Tymińska i Agata “Aninreh” Włodarczyk

Seksuologia w służbie fantastyki Zapraszamy na spotkanie poświęcone wprowadzeniu do seksuologii. Będziemy rozmawiać, czym jest seks, jak go rozumieć, definiować oraz w gdzie fantastyka na seksuologii może skorzystać. Obiecujemy, że będą przypisy.

17:00-17:45 Panel: Fantastyka wczoraj i dziś. Rozmawiają: Bestselerki, Okoń w Sieci. Prowadzi: Olga Kowalska (Wielki Buk)

Jak każdy gatunek literacki, fantastyka również podlega licznym zmianom i przemianom. W czasie panelu porozmawiam o tym, w jaki sposób ewoluowała fantastyka, jakie tematy z większą i mniejszą chęcią podejmowali pisarze oraz pisarki, a także spróbujemy wywróżyć przyszłe tematyczne trendy. Albo sami jakieś ustalić. Nie zabraknie również rozmowy o odbiorcach fantastyki – w końcu książki nie istnieją bez tych, którzy je czytają, prawda?

Sala Morska (PPNT): Sobota
Scroll to top