Narzędzia bezpieczeństwa

Narzędzia i standardy bezpieczeństwa na sesjach RPG i larpach odbywających się podczas konwentu PASJA MINICON 2022

  1. Na sesjach RPG i larpach odbywających się w ramach konwentu Pasja Minicon 2022 wymagamy korzystania z wybranego przez osoby prowadzące i/lub uczestniczące narzędzia bezpieczeństwa i higieny sesji*. Takimi narzędziami są między innymi:
  • karta X,
  • linie i zasłony,
  • słowa bezpieczeństwa,
  • karteczki w kolorach świateł drogowych – dostępne fizycznie w Strefie RPG/larp wraz z opisem zasad działania.

2. Prosimy osobę ustalającą stosowane na sesji RPG/larpie narzędzia bezpieczeństwa o krótkie przedstawienie zasad ich działania przed grą.

3. Uczestnicy sesji RPG/larpa zobowiązują się do respektowania użycia narzędzi bezpieczeństwa przez współgraczy.

4. Potencjalna obecność niekomfortowych tematów powinna być zaznaczona w opisie sesji RPG/larpa. Opis sesji RPG/larpa będzie udostępniony potencjalnym uczestnikom przed zapisami na sesje RPG i larpy.

5. W razie złamania przez współgracza regulaminu lub naruszenia standardów bezpieczeństwa podczas rozgrywki, sesja lub larp mogą zostać przerwane, a osoba naruszająca regulamin/standardy wyproszona z punktu programu. Prosimy o zgłoszenie wystąpienia takiego zdarzenia wolontariuszom lub organizatorom konwentu. Po wystąpieniu niekomfortowej sytuacji uczestnicy konwentu mogą zgłosić się do dyżurujących Empatek.

6. W razie wystąpienia problemów technicznych prosimy o zgłoszenie się do wolontariuszy, którzy przekażą informacje obsłudze technicznej konwentu.

7. Wszystkie inne nieopisane w tym dokumencie zasady reguluje Regulamin konwentu Pasja Minicon 2022.

* W razie pytań zapraszamy do kontaktu z organizatorami i/lub zachęcamy do zapoznania się materiałami on-line, jak choćby:

1) Agnieszka “As” Krupińska (Graj Kolektyw), Bezpieczeństwo i higiena sesji – BHP w RPG, (dokument w języku polskim).

2) Katarzyna Karcz, Mechanika Red, Yellow, Green jako baza naszego komfortu na grze (dokument w języku polskim).

3) Paweł Jasiński, Bezpieczeństwo na larpie w Podsumowanie 10 lat polskiej myśli larpowej – KOLA 2020 (str. 509), (dokument w języku polskim).

4)The Gauntlet, Tools of the Table (dokument w języku angielskim).

5) TTRPG Safety Toolkit (dokumenty w języku angielskim).

6) Anna Merrik Kwapiszewska, Safety mechanics and LARP pictograms – what to do to help people feel safe during the game (film w języku angielskim).

7) Julia Greip, Safewords for Brave Spaces (film w języku angielskim).

Pamiętajcie, że gry służą rozrywce i zabawie całej grupy, w tym osób prowadzących. Postaci w nich odgrywane są fikcyjne.

Scroll to top