Gość: Anna Brzezińska

fot. Andrzej Banaś/WL

Anna Brzezińska – ceniona pisarka, współpracowniczka „Polityki”, felietonistka „Wysokich Obcasów Extra”, doskonale wykształcona mediewistka, autorka bestsellerowych Córek Wawelu i jedna z najlepszych polskich pisarek fantastyki (trzykrotna laureatka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla!).  

W swojej ostatniej książce pt. Woda na sicie (tytuł „Polskiej Książki Roku 2019” według miesięcznika „Nowa Fantastyka”, „Złote Wyróżnienie” Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego) ponownie zabiera czytelników w podróż w zamierzchłe czasy. W stworzonym przez siebie brutalnym i bezwzględnym świecie, w którym życie ludzkie warte jest mniej niż kropla magicznego vermilgio, a zdrada i śmierć czają się na każdym kroku, gdzieś pomiędzy grotami Liszki a zboczem Żalów znajduje przestrzeń, w której daje upust swojej niesamowitej wyobraźni i umiejętności opowiadania historii. I podobnie jak w Córkach Wawelu pozostaje w tym zaskakująco aktualna i nowoczesna.  

Na kartach najnowszej książki Autorki pt. Zapomniane źródło spotkają się wpływowe kobiety epoki renesansu z Małgorzatą Andegaweńską, Małgorzatą York, Izabelą Portugalską, Marią Burgundzką, Lukrecją Borgią i Joanną Szaloną na czele. Tłem dla splatających się losów żeńskich bohaterek jest tu bogactwo wątków obyczajowych i kulturowych, tradycje i życie codzienne epoki, zaczynając od politycznych knowań, poprzez opisy uczt i życia w miastach, na burgundzkich turniejach rycerskich, przesyconych symboliką mitów arturiańskich kończąc. Opisane w Zapomnianym źródle historie, choć prawdziwe, pod piórem Anny Brzezińskiej zmieniają się w pasjonujące, niemal fantastyczne opowieści. 

Punkty programu

  • Adaptowanie historii do fantastyki. Rozmawiają: Andrzej Pilipiuk, Anna Brzezińska, Michał Gołkowski, Paweł Majka / Prowadzenie: Dariusz Domagalski

Gość: Anna Brzezińska
Scroll to top