Scena/Sala główna (Pasja): Sobota

Program Pasja MiniConu 2019

10:00-10:45 Dlaczego Internet kłamie? – Monika “Mazz” Matyszczak

Kłamstwa Internetu okiem copywritera. Dlaczego (najczęściej) nie warto ufać temu, co znajdziemy w Internecie? Czym są Clickbaity i dlaczego Internet czasami przypomina śmietnik?

11:00-11:45 Jaka to melodia? Edycja popkulturalna – Izabela “Rucia” Rutkowska

Czy znacie piosenki z filmów i seriali? Czy rozpoznacie ich pianinowe wersje? Odważnych zapraszamy do podjęcia wyzwania.

12:00-12:45 Między dymkami, czyli poetyka komiksu – Monika “Dracze” Drzewiecka

Każde medium ma swój język, a komiks nie jest wyjątkiem. Ze swoją długą i skomplikowaną historią, komiks może poszczycić się wyjątkowymi środkami przekazu, które działają na nas w skomplikowany, różnorodny i nieraz zaskakujący sposób. Podczas tej prezentacji skupimy się na Zachodzie i przyjrzymy się kilku klasycznym tytułom Marvela i DC, aby zbadać, jak posługują się one takimi elementami jak: ułożenie kadrów na stronie, przestrzeń między nimi, dymki dialogowe, a nawet kolor czy czcionka. Odkryjemy, jak część graficzna komiksu współgra ze słowem pisanym, oraz jak te wszystkie elementy składają się w całość, tworząc znaczenia na poziomie kognitywnym, artystycznym i symbolicznym. Omówimy też to, jak różne media próbują adaptować specyficzny język komiksu – z lepszym lub gorszym skutkiem.

13:00-13:45 Spotkanie autorskie z Michałem Gołkowskim

14:00-14:45 Spotkanie autorskie z Mają Lidią Kossakowską

14:00-14:45 Spotkanie autorskie z Anetą Jadowską

15:00-15:45 Gry wojenne w rosyjskim science fiction – Ewa Białołęcka

W krajach byłego ZSRR panuje jeszcze wyraźniejsza segregacja na książki “dla chłopców” i “dla dziewczynek” niż u nas. Typowo męskie są questy, bardzo często opierające się na dynamice gier, a dla kobiet… No cóż, miłość może zakwitnąć wszędzie i w każdych okolicznościach, a związek wampira i dziewczyny – to już dawno przestarzałe!

16:00-16:45 Aquaman – jaki jest naprawdę? – Michał “YangObi” Żołyński

Czas obalić mity o królu Atlantydy. Kim jest tak naprawdę? Dlaczego wszyscy się z niego śmieją i czy jest to podstawne. Podczas prelekcji dowiesz się wszystko o tym niesamowitym bohaterze.

16:00-16:45 Jak torturowano czarownice? – Monika „Mazz” Matyszczak

Dlaczego czarownice miały przechlapane? Kto mógł zostać oskarżony o czary? Na czym polegały próby wody, igły, wrzątku i ognia? Krótka historia o tym jak prowadzono postępowanie dowodowe w procesach o czary i jak torturowano czarownice.

17:00-17:45 Luźna gawęda o wojskach najemnych schyłku średniowiecza – Filip “GRH Chorągiew Ziemi Gdańskiej” Moszczyński

Postaram się opowiedzieć, co powodowało ludźmi, by szukać chleba na wojnie i z czym za tym chlebem chodzili.

Scena/Sala główna (Pasja): Sobota
Scroll to top