Sala Lazurowa (PPNT): Sobota

Program Pasja MiniConu 2019

10:00-10:45 Piraci. Czy tacy straszni jak ich malują? – Emilia “Emi de Clam” Marlewska

Czemu Czarnobrody został najstraszniejszym piratem wszech czasów? Czy „Jolly Roger” na pewno był czarny? Jak wyglądała piracka demokracja? Czemu śmierć z ręki piratki była gorsza, niż z ręki pirata? Te oraz inne mity i fakty poruszę na prelekcji o piratach XVII-XVIII wieku, którzy grasowali na terenach Europy i obu Ameryk.

11:00-11:45 Pantery w popkulturze – Michał “Kione” Bartczak

Pantery, czyli wszystko co poluje, lub po prostu majestatyczne duże koty. Zapewne wszyscy kojarzą różową lub czarną panterę ale co więcej możemy o nich powiedzieć? Pokrótce przedstawię historię gatunków tworzących tę kolorową rodzinę i postaram się zapoznać Was z tym w jaki sposób motyw pantery jest wykorzystywany w kulturze masowej. Roar!

12:00-12:45 Z papugą przez życie – Adzioszka

Marzy Ci się gadająca papuga, ale nie wiesz czy się za to zabrać? Widziałaś/eś słodkie gadające papugi w internecie? Poznaj życie z papugą w domu. Ponadto znajdziesz odpowiedzi na pytania: Czy potrafią kochać? Czy faktycznie wszędzie jest ptasia kupa i dlaczego porównuje się je do dziecka z autyzmem.

13:00-13:45 Kosmiczne Bobry i Zemsta Księżycowej Szarańczy – Krzysztof “Kero” Piersa

Bobrowaty stworek, Yonzi Chamarovitch ocalił Cesarstwo Ludzi przed inwazją krwiożerczych robali z księżyca za pomocą ogromnego robota, zwanego “Kolosem”. Po podpisaniu z Cesarzem porozumienia, rusza na sąsiednią planetę, by zdobyć surowce do budowy kolejnych machin wojennych. Tak zaczyna się wielka przygoda… a te nigdy nie idą po naszej myśli. Spotkanie z Krzyśkiem Piersą – autorem książki Kosmiczne Bobry i Zemsta Księżycowej Szarańczy wydanej przez Genius Creations.

14:00-14:45 Historia kocich memów – Dominika “Domka” Sterczyńska

CAT, I’m a kitty cat, and I dance dance dance, and I Dance Dance Dance. Koty. Internet je kocha. Ale czy zastanawialiście się, dlaczego właściwie to właśnie koty zawładnęły internetem? Skąd wzięły się najpopularniejsze memy i dokąd sięgają ich początki? Podczas prezentacji przyjrzymy się najpopularniejszym kocim memom i viralom. Fani kotów – łączmy się! Meow!

15:00-15:45 Borsuki w popkulturze – Łukasz “Tymon” Tymiński

Badger, Badger, Badger, mushroom mushroom. Każdy zna starego poczciwego borsuka. Jednak ile o nich wiemy? Jak do nich podchodzono kiedyś? I jak przedstawia się je dzisiaj? Czy są jeszcze jakieś inne borsuki? Gdzie znajdziemy borsuki w popkulturze? To są pytania, na które postaram się wam odpowiedzieć w tej właśnie prelekcji. Badger Badger Badger oh, it’s a snake!

16:00-16:45 Czy wilkołaki istnieją? – Alicja Reda

Wilkołaki są tematem, który ciągle i często pojawia się na kartach książek. Ale jak wygląda współczesne wyobrażenie wilkołaka i jak ma się ono do pierwowzorów. Oraz co na ten temat do powiedzenia mają wattpadowi twórcy? To wszystko, co chcecie wiedzieć o wilkołakach, a nawet to czego już niekoniecznie, poruszymy podczas spotkania.

17:00-17:45 Fizyka, Gwiezdnych Wojen się nie tyka? – Paweł “Czosi” Czoska

Gwiezdne Wojny to przede wszystkim widowiskowe bitwy w kosmosie. Myśliwce, nieziemsko szybkie, ścierające się ze sobą na tle ogromnych statków dysponujących równie dużą siłą rażenia, wybuchy, lasery. Czego chcieć więcej? Na pewno nie sceptyka, który powie “EEE, to nie jest realne”. Jednak fizyka nie musi być taka brutalna. W trakcie wykładu postaramy się zrozumieć jak skonstruowany jest wszechświat przedstawiony w Gwiezdnych wojnach. Czym musi różnić się od naszego, aby fikcja stała się prawdą?

Sala Lazurowa (PPNT): Sobota
Scroll to top