Gość: Dark Majkòwsczi

Dariusz Majkowski – dziennikarz (był m.in. redaktorem naczelnym „Pomeranii”, „Zwónka kaszëbsczégò” i „Gazety Kościerskiej”, pracował też w Radio Kaszëbë i prowadził kilka programów telewizyjnych), autor wielu książek dla dzieci oraz pierwszej kaszubskojęzycznej powieści fantasy „Pòd òkã Jastrë”, doktor nauk humanistycznych. Opublikował ok. 200 artykułów publicystycznych, wywiadów i recenzji książek. Napisał scenariusze do trzech filmów. Jest członkiem Rady Języka Kaszubskiego i uczy języka kaszubskiego dorosłych.

Poza rodziną i kaszubszczyzną kocha m.in. Heroes and Might of Magic (oczywiście III) i  reprezentację Argentyny w piłkę nożną.

Pòd òkã Jastrë to pierwsza kaszubskojęzyczna powieść fantasy. Jej akcja toczy się w świecie stworzonym i rządzonym przez boginię Jastrę, a obok ludzi żyją tu rasy i stworzenia znane z kaszubskiej mitologii i demonologii: m.in. krôsniãta, stolemy, związani z morzem klabaternicy, opiekunka przyrody Bòrowô Cotka czy zwodzący ludzi Smãtk.

Głównymi bohaterami są dwaj klabaternicy Ranór i Óstar, którzy próbują zapobiec upadkowi swojej rasy. Wyruszają w tym celu na wyspę Jastrowié, która jest religijnym centrum świata, a rządzi nią tajemnicza i przebiegła kapłanka – Pierwsza Służebnica Jastry. Po drodze klabaternicy dostają się do niewoli, a pomaga im młoda dziewczyna Swiãtka, która okaże się istotnym kluczem do rozwiązania ich problemów. Działania Ranora i Óstara spowodują wiele zamieszania na całym świecie, a główni bohaterowie wiele razy cudem unikną śmierci, biorąc udział w różnych awanturach, bitwach i intrygach.

Jak przystało na książkę fantasy, wiele jest tu magii, miłości i przemocy. Nie brakuje też humoru i zwrotów akcji, które zmuszają czytelnika do zmiany ocen niektórych postaci.

Gość: Dark Majkòwsczi
Scroll to top