Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) o niekaralności

Ze względu na nowe przepisy, a dokładnie tak zwaną “ustawę Kamilka“, wiele konwentów, w tym Pasja Minicon, potrzebować będzie od osób pełnoletnich zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego o tym, że nie byliście i nie byłyście nigdy karani/e. Dlaczego? Ponieważ potencjalnie opiekujecie się dziećmi (osobami niepełnoletnimi) w trakcie trwania wydarzeń – czy całości wydarzenia (wolontariusze), czy w krótkim czasie trwania waszych punktów programu (wszystkie osoby prowadzące atrakcje zamknięte).

Będziemy tych zaświadczeń potrzebowali od dwóch grup osób współtworzących konwent:

  1. wolontariuszy – przed rozpoczęciem wydarzenia, zaświadczenie będzie niezbędne do podpisania umowy wolontariackiej, a więc i gżdaczowania na konwencie,
  2. osób prowadzących atrakcje – w dniu konwentu, samo zaświadczenie złożycie w momencie akredytacji na ręce bibliotekarek.

Jak zdobyć zaświadczenie?

Instrukcję na stronie rządowej znajdziecie pod tym linkiem: Uzyskaj zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Nie jest to proces trudny sam w sobie, ale ponieważ większość z nas nigdy wcześniej nie zderzyła się z tym rejestrem, może nam jednak przysporzyć trochę trudności (i nerwów), dlatego, żeby było wam łatwiej, przygotowaliśmy instrukcję obrazkową, wyjaśniającą krok po kroku jak uzyskać takie zaświadczenie:

1. Przez internet

2. Osobiście w Sądzie

3. Co mam zrobić, gdy… FAQ

Niestety za podobne zaświadczenie trzeba Sądowi zapłacić.

No to lecimy z instrukcjami!

1. Przez internet

Żeby złożyć wniosek o zaświadczenie z KRK, będziesz potrzebować profilu zaufanego, wiele i wielu z was już z niego korzysta, na przykład logując się do kont pacjenta, do portali podatkowych czy do mObywatela. Niekoniecznie wymagać to będzie od was jakiegokolwiek wyrabiania kolejnych dokumentów, ponieważ coraz większa liczba banków potwierdza naszą tożsamość i “robi” za profil zaufany.

Krok 1: Wejdź na odpowiednią stronę 😀

Link: https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web

Krok 2: Załóż konto

Wypełnij formularz odpowiednimi i prawdziwymi danymi. Na pewno już nie raz to robiłaś i robiłeś setki dziesiątki razy.

System wyśle wam maila z linkiem potwierdzającym założenie konta. Bez potwierdzenia nie będziesz mógł i mogła nic zrobić.

Krok 3: Wypełnij wniosek o zaświadczenie

Tu uwaga, mały fikołek: żeby uzyskać swoje zaświadczenie, musisz w menu wybrać “Wnioski i zapytania“, a później “Wniosek o osobę“.

Zostaniesz przekierowana, przekierowany na stronę, gdzie będzie trzeba wpisać wszystkie wasze dane osobowe, żeby wiedzieli, dla kogo mają takie zaświadczenie w ogóle przygotować.

A ponieważ administracje publiczne rządzą się swoimi prawami oraz mówią do nas trochę dziwnym językiem, to w rubryce “Nazwa i adres podmiotu kierującego zapytanie” – wpisujesz własne dane, ponieważ to ty pytasz o siebie. Zwróć uwagę na to, że każde pole ma takie małe znaki zapytania, w chwili paniki/konfuzji/złości na świat/niezrozumienia, czego od nas chcą – warto najechać na nie myszką, podpowiadają, co poeta miał na myśli. 😀

W dalszej części na pewno poradzisz sobie doskonale, punkt 2 i 3 powinien wypełnić się sam (dla tego na obrazku te pola są szare, białe prostokąty zasłaniają dane, jakie się tam znajdowały). W punkcie 9 wpiszcie swój aktualny, pełen adres zamieszkania, z kodem pocztowym i miejscowością.

Dalsza część jest tak naprawdę najważniejsza:

W punkcie 11 zaznaczasz dwie kartoteki: Kartoteka karna i Kartoteka nieletnich.

W punkcie 12 nie zaznaczasz żadnego kwadraciku, ale wpisujecie w pole tekstowe (możecie przekleić):

Zakres przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV ustawy z 06.06.1997 r. – kodeksu karnego – dalej k.k. oraz w ustawie z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

Następnie zapisujesz wniosek (klikamy “Zapisz”), podpisujesz (kliknij “Podpisz”, po zapisaniu podświetli się na niebiesko).

Przy podpisie mamy dwie opcje, wybierzcie to, które wam najbardziej odpowiada:

Po wejściu na Profil Zaufany trzeba będzie jeszcze raz kliknąć podpisanie:

A potem opłacić zaświadczenie na kolejnej stronie (można BLIKiem). Niestety czasem płatności się “wysypują” i trzeba próbować ponownie, a bywa, że i następnego dnia.

Status swojego zaświadczenia możecie sprawdzać, klikając we “Wnioski i zapytania“, a następnie wybierając “Listę zapytań“.

I nie zapomnij się wylogować 😀 Tylko uwaga, wylogowanie znajduje się w ciut nieintuicyjnym miejscu w menu rozwijanym:

Kiedy otrzymacie odpowiedź, znajduje się ona w innym miejscu niż Wasze zapytania, a mianowicie blisko przycisku “Wyloguj” w rubryce “Odpowiedzi”.

Odpowiedź przed pobraniem również należy podpisać podpisem elektronicznym, a nastepnie można go pobrać w formacie ZIP. Ten format należy pobrać, w środku jest plik XML oraz wizualizacja dokumentu w pliku w formacie PDF, który można wydrukować.

2. Osobiście w Sądzie

Jeżeli preferujesz załatwiać sprawy w urzędach osobiście (z różnych przyczyn) – to zaświadczenie o niekaralności można uzyskać w dowolnym punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego. Lista takich punktów jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, linkujemy też PDF-a z adresami tutaj.

Jak wygląda procedura w sądzie? Na co się przygotować?

Przede wszystkim musisz mieć poprawnie wypełniony wniosek.

Możesz pobrać nasz wzór prawidłowo wypełnionego wniosku:

Uzupełnij o swoje dane, wydrukuj i weź ze sobą do sądu.

Jeśli nie masz gdzie i jak wydrukować, to możesz też wypełnić go ręcznie na miejscu. Puste wzory są wydrukowane w każdym punkcie informacyjnym, ale często przykładowe wzory w sądzie nie posiadają wymaganych przez nas kartotek i zapisów, dlatego wypełniajcie zgodnie z naszym wzorem.

Co wypełnić:

  • w punkcie 11 wpisujecie: “praca wolontariacka z osobami małoletnimi w instytucji kultury” (ten powód możecie dowolnie modyfikować, jeżeli potrzebujecie do więcej niż jednego celu);
  • w punkcie 12 zaznaczacie dwie kartoteki: 1. Kartoteka karna oraz 2. Kartoteka nieletnich;
  • w punkcie 13 wpisujecie formułę:

Danych w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV ustawy z 06.06.1997 r. – kodeksu karnego – dalej k.k. oraz w ustawie z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii , lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego

Opłata za uzyskanie informacji w sądzie wynosi 30 zł.

Można ją uiścić na 3 sposoby:

  1. w fromie znaku sądowego do kupienia w kasie Ministestwa Sprawiedliwości (jeśli w danym punkcie jest) lub we wpłatomacie (jeśli działa),
  2. w formie znaku sądowego do kupienia w dowolnej placówce Poczty Polskiej (przygotujcie wszystkie dane, żeby osobie w okienku było łatwiej!),
  3. przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości (detale na stronie MS).

Pamiętajcie! W każdym przypadku musicie mieć dowód wpłaty przy sobie w formie kwitu lub druku. Punkt Informacyjny nie przyjmie screenów na telefonie, zdjęć ani innych cyfrowych form dowodu wykonania przelewu.

Mając te dwie rzeczy: poprawnie wypełniony wniosek oraz dowód wpłaty udajecie się do okienka Punktu Informacyjnego. W każdym urzędzie będzie to wyglądało nieco inaczej – czasem będzie trzeba poczekać w kolejce, w innym przypadku – pobrać numerek.

Cała procedura może trwać od 15 minut do 1 godziny, zależy od tego, jak duże obłożenie pracą mają urzędnicy i czy wszystkie systemy teleinformatyczne działają 😉

3. Co mam zrobić, gdy… FAQ

To jest bez sensu! Chcę prowadzić prelekcję, a nie krzywdzić dzieci! Czy nie da się tego ominąć?

Zacznijmy od tego, że prawa trzeba przestrzegać i tyle. Zgadzamy się, że te przepisy w niektórych kwestiach są niedostosowane do konwentowej rzeczywistości. Nie zmienia to faktu, że bardzo zależy nam, żeby ta impreza była dostępna dla wszystkich (w tym osób małoletnich) i żebyśmy ją mogli zrealizować w następnych latach.

Organizator Pasja Miniconu – Biblioteka Miejska w Gdyni, filia Biblioteka z Pasją – jest samorządową jednostką kultury. Współpraca z nią, a przez to również z Urzędem Miasta w Gdyni, daje Pasja Miniconowi naprawdę dużo, dlatego tym bardziej musimy przestrzegać wszystkich przepisów co do joty, aby dalej móc organizować fajne imprezy i wydarzenia.

Mam to zaświadczenie, ale mam zaznaczone inne podpunkty, co teraz?

Niestety, w takiej sytuacji musisz wyrobić zaświadczenie ponownie, zgodnie z naszym wzorem.

Nie zdążę zrobić tego zaświadczenia na konwent, co teraz?

Krajowy Rejestr Karny ma oddziały w każdym mieście i można otrzymać zaświadczenie na miejscu! Spróbuj się przejść i załatwić to osobiście w godzinach urzędowania. W Gdyni również znajduje się taki punkt i możesz spróbować ogarnąć takie zaświadczenie w piątek przed konwentem. Według informacji na stronie punkt zamykany jest o godzinie 15:00, a konwent na pewno zacznie się później.

Dlaczego muszę płacić? Czy wy nie możecie zapłacić?

Administracja państwowa wymaga opłat za każde zaświadczenie, które wydaje, co reguluje stosowna ustawa. Do tego – nawet jak byśmy chcieli was wspomóc, to prawda jest taka, że budżet Pasja Miniconu jest naprawdę niewielki. Jesteśmy małą imprezą od fanów dla fanów z super małym budżetem. Pamiętajcie, że wstęp na Pasja Minicon jest bezpłatny, a więc nie mamy żadnych wpływów z tego tytułu, co wpływa również na nasz budżet.

Jak długo jest ważne to zaświadczenie?

Przepisy nie regulują ważności takiego zaświadczenia, co oznacza, że można z niego skorzystać na kilku konwentach. Źródło: strona rządowa.

Czy przyjmujecie kopie (ksero) zaświadczenia, czy tylko oryginał?

TBA

Inne konwenty wymagają innych zapisów, nie możecie się jakoś dogadać?

Jasne, że staramy się dogadać, rozmawiamy z różnymi organizatorami konwentów w całej Polsce, często jednak interpretacja przepisów się różni. Ba! Różne Punkty Informacyjne KRK mają różne wzory poprawnie wypełnionego wniosku 😉

Jeżeli chcesz być zabezieczony_a na więcej niż jedną okoliczność za pomocą naszego zaświadczenia, to proponujemy w punkcie 13 zawrzeć dwie formuły, a nie jedną:

A) Zakres przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV ustawy z 06.06.1997 r. – kodeksu karnego – dalej k.k. oraz w ustawie z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
B) Zakres przestępstw określonych w art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 i 1606).

Sprawdzaliśmy i pytaliśmy się w punkcie informacyjnym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku – lepiej mieć więcej zapisów niż mniej.

Poniżej przykład “gotowców” z zapisów, które są przygotowane we wniosku. Tak też można!

A co, jeśli na zaświadczeniu mam również inne zakresy danych, na przykład ten dotyczący przestępstw na tle seksualnym?

Absolutnie nie szkodzi, przyjmiemy takie zaświadczenie również. Z punktu widzenia Pasja Miniconu potrzebne są dane z Kartoteki karnej, Kartoteki nieletniej i potwierdzenie z zakresu niezłamania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jeśli nie posiadasz takiego zapisu, niestety musisz wyrobić zaświadczenie ponownie (może być tylko z brakującego zakresu) i przedstawić nam je oba.

Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) o niekaralności
Scroll to top