Pssst! Będzie bis! 25.11.2020!

Dokładnie tak, będzie Pasjominiconowa dogrywka – w tę środę, 25 listopada 2020. Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Piersą i zdrowym już Cezarym “Kakajem” Wyszyńskim!

Najwięksi złoczyńcy popkultury – od Vadera przez Skazę aż do Saurona

Popularne dzieła popkultury pełne są nie tylko superbohaterów, ale również superłotrów. Złoli mających być tak złymi, że od początku będziemy się ich bać i kibicować głównym bohaterom, aby skopali im tyłki. Ale… no właśnie, „ale”. Sęk w tym, że wielu z nich, w miarę rozwoju fabuły zaczynamy po prostu współczuć, jak Vaderowi, Jokerowi, Kirze/Lightowi Yagamiemu, Zespołowi R, Gendou Ikariemu, Tjanosowi czy… Iron Manowi znanemu z „Wojny bohaterów”. Sęk w tym, że często twórcy przypadkowo stawiają nas w pozycji, gdy nie tylko empatyzujemy ze złolami, ale nawet… się z nimi zgadzamy. Jaki, w takim wypadku, jest właściwie złoczyńca idealny? Zastanówmy się nad tym razem!

Historia… odtwórstwa historycznego

Grunwald 1998. Rycerze w glanach, kolczugach ze swetrów, z mieczami z płaskowników. Tak rodzi się rekonstrukcja historyczna w Polsce. Ponad dwie dekady później wygląda już zupełnie inaczej, do średniowiecznych rycerzy dołączyły postacie niemal ze wszystkich epok. Bractwa rycerskie zamieniły się w grupy rekonstrukcji historycznych. Broń białą kuje się już nie z płaskowników, a wysokiej jakości stali. Przedmioty, których używają rekonstruktorzy wykonane są z pietyzmem, którego nie powstydziłyby się najlepsze muzea na świecie. W tym wszystkim wciąż jednak najważniejsi pozostają ludzie i łącząca ich pasja do poznawania historii. Właśnie o niej porozmawiamy z Cezarym „Kakajem” Wyszyńskim, jednym z ojców polskiego ruchu rekonstrukcyjnego. Rozmowę prowadzi Darek Rybacki.

Pssst! Będzie bis! 25.11.2020!
Scroll to top