Program: Opisy punktów programu (piątek)

Panele i prelekcje

Jak robić planszówki? O planszówkowych adaptacjach słów kilka. Rozmawiają: Krzysztof “Szafa” Szafrański, Krzysztof “Głośnik” Głośnicki, Grzegorz Arabczyk

Na spotkaniu opowiemy o tym jak twórcy gier planszowych czerpią inspirację z innych tekstów kultury i jak taki proces przebiega. Krzysztof Głośnicki opowie o grze “ZONA: Sekret Czarnobyla”, która była silnie inspirowana książką “Piknik na skraju drogi”. Odniesie się również do tego, co dało mu osadzenie gry “Elekt” w uniwersum gry fabularnej “Klanarchia”. Grzegorz Arabczyk, twórca mechanik do “Stworze” i “Stolemë” z kolei omówi, co jest ważne przy tworzeniu planszówek inspirowanych słowiańszczyzną. Swoje trzy grosze z obszaru wydawania i produkcji gier planszowych wtrąci Krzysztof “Szafa” Szafrański.

Mangowe adaptacje literatury pięknej. Joanna Zaremba-Penk

Jednym z dobrodziejstw, ale i przekleństw współczesnej kultury i sztuki wizualnej jest to, że ciągle serwuje się odbiorcy to samo na tysiące sposobów. Z jednej strony, podobno człowiek lubi tylko to co zna…, z drugiej oddaje się walkowerem szansę, na odkrycie czegoś nowego. Pośród mang przeważają fabuły oryginalne, pomysły mniej lub bardziej udane, nieprawdopodobne, fantastyczne ciągi zdarzeń lub zupełnie wiernie odwzorowane przypadki czyjegoś życia. Niemniej, miłośnicy adaptacji tego samego dzieła, znajdą szeroki wybór komiksów przedstawiających kolejne wersje ulubionych historii. Podczas prelekcji, jako przedstawiciel tej drugiej grupy, postaram się przedstawić swoje ukochane książki (i nie tylko) w wersji mangowej, powściągając jednocześnie własne odczucia na rzecz obiektywizmu i krytycyzmu względem owych dzieł.

(Prawie) wszystko, co wiesz o dinozaurach, jest nieprawdą. Tomasz Majchrzak, Dagmara “Tiszka” Trembicka-Brzozowska

Dinozaury były wielkimi, pokrytymi łuskami gadami, dzielącymi się na powolnych roślinożerców i superinteligentnych zabójców, jak w Parku Jurajskim; paleontolodzy większość czasu spędzają z młotkiem i pędzelkiem na pustyniach; zauropody były za ciężkie, by się rozmnażać na lądzie; a w ogóle dinozaury były zimnokrwiste jak krokodyle… Prawda? No nie! Na tej prelekcji wyjaśnimy najczęściej powtarzane mity, błędy i przekłamania dotyczące Strasznych Jaszczurów – zapraszamy!

Jak rozpisać walkę w przestrzeni miejskiej. Rozmawiają: Michał Gołkowski, Magdalena Kozak, Arkady Saulski, D. B. Foryś / Prowadzenie: Agnieszka Zygmunt

Co zrobić, kiedy w szarżowaniu na przeciwnika przeszkadzają nam budynki, pojazdy, mało strategicznie postawione przystanki autobusowe albo słupki? Jak wykorzystać w starciu to, co leży pod nogami albo całkiem niedaleko, tylko szybę trzeba wybić? Nasi pisarze świetnie sobie radzą z rozpisywaniem epickich potyczek w przestrzeni urbanistycznej, dlatego chcemy ich zapytać: jak? Jak to robicie? Jak planujecie? A także o wiele, wiele innych rzeczy, o których koniecznie porozmawiamy w trakcie tego panelu.

Koty w Koty w kulturze japońskiej. Joanna Zaremba-Penk

Zwierzęta w sztuce pojawiają się już w czasach neolitu, tysiące lat przed naszą erą. Koty zajmują w sztuce miejsce szczególne, jako tajemnicze, piękne i niezależne stworzenia w randze jeśli nie boskiej, to z całą pewnością nadprzyrodzonej. Japońska sztuka sekwencyjna rzuca na kota zupełnie inne światło, przypisując mu cechy jakich próżno szukać pośród wizerunków muzealnych. Podczas prelekcji, zapraszam na ikonograficzną ucztę o historii kotów.

Historia… odtwórstwa historycznego – rozmowa z Cezarym “Kakajem” Wyszyńskim Twórcą FREHA / Prowadzenie: Dariusz Rybacki // ODWOŁANE

Grunwald 1998. Rycerze w glanach, kolczugach ze swetrów, z mieczami z płaskowników. Tak rodzi się rekonstrukcja historyczna w Polsce. Ponad dwie dekady później wygląda już zupełnie inaczej, do średniowiecznych rycerzy dołączyły postacie niemal ze wszystkich epok. Bractwa rycerskie zamieniły się w grupy rekonstrukcji historycznych. Broń białą kuje się już nie z płaskowników, a wysokiej jakości stali. Przedmioty, których używają rekonstruktorzy wykonane są z pietyzmem, którego nie powstydziłyby się najlepsze muzea na świecie. W tym wszystkim wciąż jednak najważniejsi pozostają ludzie i łącząca ich pasja do poznawania historii. Właśnie o niej porozmawiamy z Cezarym „Kakajem” Wyszyńskim, jednym z ojców polskiego ruchu rekonstrukcyjnego. Rozmowę prowadzi Darek Rybacki.  

Ciemna Strona Disneya, czyli co poszło nie tak z trylogią sequeli Star Wars. Karol “Janosik” Sosnowski

Jesteś fanem SW i czujesz pustkę po tym co zaserwował nam Disney w postaci Trylogii Sequeli? Na naszej prelekcji poruszymy temat bohaterów, scenariusza i wszystkiego, co nie udało się w związku najnowszą trylogią Star Wars.

Różnorodnie, inkluzywnie, a nawet tęczowo. Po co nam różnorodność w fantastyce? Rozmawiają: Agnieszka Zygmunt, Anna Strzałkowska, Marta Tymińska, Agata Włodarczyk

Fantastyka to niezwykły gatunek literacki, filmowy, komiksowy – pozwala nam na dalekie podróże poza granicami wyobraźni. Czy to jednak oznacza, że jest różnorodna? Że już wystarczy tych odmienności i dziwności, które serwuje nam fantastyka. Grono ekspertek z dziedziny literatury, psychologii, studiów fanowskich i fantastyki jako takiej podejmie próbę porozmawiania na temat tego, czym właściwie są inkluzywność i różnorodność w tekstach popkultury i czy naprawdę taki postulat jest potrzebny we współczesnej fantastyce.

Czy trudno zbudować wojnę? Rozmawiają: Magdalena Kozak, Michał Gołkowski, Paweł Majka, Borys Badtke / Prowadzenie: Arkady Saulski

Jak zbudować wojnę? Dokładnie – wojnę. Masz już ten miecz, koronę, dwie armie i, co najważniejsze, epicki design chorągwi obu stron. To idealny moment na to, aby zadać sobie niezwykle ważne pytanie w życiu każdego władcy (albo pisarza): i co dalej? W jaki sposób doprowadzić bohatera do zwycięstwa? A może jednak lepiej, aby przegrał? Czy przebieg historycznych bitew może być inspirujący? A może, paradoksalnie, nie warto po nie sięgać, żeby nie powtarzać w kółko tego samego? Tyle pytań, tyle chorągwi do wykorzystania i tylko 45 minut panelu!

Mangowe Perełki. Przemysław “Kasztanowy Ryż” Skwierczyński

Wbrew pozorom typowy fan anime nie musi być koniecznie fanem mangi. Poczytać owszem, ale wgłębić się w temat – to już jest problem. Na panelu przedstawię tytuły warte uwagi, a w fandomie raczej mniej – bądź wcale – znane.

Danmei – chiński kuzyn boys’ love. Agata “Aninreh” Włodarczyk

Boys’ love jest kulturowym fenomenem, który już dawno przekroczył granice Japonii i rozsiadł wygodnie w wielu krajach – między innymi w Chinach. Tam, znane jako danmei, wytworzył własną kulturę, fabularne tropy, a także przesunęło twórczość z komiksu na cyfrowe powieści (tzw. web novels). I to wszystko w kraju, w którym co roku uruchamiane są akcje wymierzone przeciw pornografii, w konsekwencji czego wielu z autorek postawiono zarzuty karne. A przecież spod pióra chińskiej autorki, Mo Xiang Tong Xiu, wyszła niesamowicie popularna, zdobywająca kolejne rynki historia Mo Dao Zu Shi. W czasie spotkania porozmawiamy trochę na temat historii homoseksualności w Kraju Środka, ale przede wszystkim prześledzimy, jak to się stało, że danmei do Chin kontynentalnych trafiło i w jaki sposób funkcjonuje.

WE Apokalipsie. Wolne Elektrony

W czasie kiedy na świat spadła apokalipsa i wszyscy w panice zaczęli kupować papier toaletowy. Wolne Elektrony skryły się do swojego tajnego schronu, gdzie mieli zapas wszystkich potrzebnych komponentów do egzystencji. Schron ten nazywał się Wyobraźnią! Właśnie dzięki niej Krzysiu, Jasiu i Tymon przetrwali apokalipsę. Nastał jednak czas by oni wyszli ze swojej strefy komfortu i uratowali świat(bibliotekę, Minicon głównie) przed brakiem humoru. Specjalnie dla Miniconu 2020, Wolne Elektrony dadzą niepowtarzalny występ ukazując jak można sobie poradzić w sytuacjach kiedy tylko kreatywność może pomóc. Jako że występ będzie improwizowany i online wystarczy, że będziecie pisać sugestie na czacie podczas występu, a my kontaktując się przez własnoręcznie skleconą radiostację (w końcu 2 z nas jest z polibudy!) pokażemy na co nas stać. Wolne Elektrony! Bez odbioru!

Gemtrilogy (Ruby Red, Sapphire Blue, Emerald Green) Books vs Movies. Klara Wimmer (prelekcja w języku angielskim)

In this presentation I will be talking about the Gemtrilogy by Kerstin Gier and the German movie adaption. I’ll talk about the content of both books and movies and point out the differences and similarities.

Warsztaty i RPG

How to draw chibis. Ina Haberz (warsztat w języku angielskim)

What even is a Chibi and how easy is it to create one yourself? I will show the basics and some tricks to make drawing one of them simple and fun. Bring some paper, pencils and motivation with you so you can follow the steps along. Afterwards you are welcome to stay to talk about Japan, Manga and other related topics.

Tajemnica Czarnego Sarkofagu / Zew Ctulhu (3 – 4 godziny). Black Monk

Limit wiekowy: 13+

Kwiecień, 1919 w Peru. Polska Ekspedycja wyrusza wzdłuż budowy kolei, aby zbadać znaleziony tam kamień ponoć pozostawiony przez prastarą cywilizację. Na 7 lat po ostatnim wielkim odkryciu oczekiwania co do nowego znaleziska są ogromne…

Łażenie po lochach i zabijanie smoków (3 – 4 godziny) Filip “Greeft” Hoang

Prosta, acz niepozbawiona rozmachu sesja w klimatach Hight Fantasy. Dungeons & Dragons 5 edition.

Wieloryby? Wieloryby!! / Mothership (3 – 4 godziny). Black Monk

Limit wiekowy: 15+

Triggery: przemoc, kosmiczny horror

Jako grupa zadaniowa stacji Reulter na odległych rubieżach galaktyki, zostaliście wysłani zbadać dziwne zakłócenia radarowe dobiegające z granic waszej jurysdykcji. To miał być zwykły, rutynowy wypad, jednak to, co odkryliście, na zawsze zmieni bieg historii ludzkości i mocno nadszarpnie to, co wiedzieliśmy o kosmosie…

Konkursy

Owutemy z książek i filmów o Harrym Potterze. Agnieszka “vivianne” Kowalska

Przed Wami Okrepnie Wyczerpujący Test Magiczny, który sprawdzi Waszą wiedzę ze znajomości magicznego świata czarodziejów.

Program: Opisy punktów programu (piątek)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll to top