Minicon i Przystań Sąsiedzka

Ten rok jest bezsprzecznie wyjątkowy. Podczas trzeciej edycji konwentu Pasja Minicon 2020 nie spotkamy się w murach Biblioteki z Pasją oraz Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, a gdzieś na wodach wirtualnego oceanu. Co nie oznacza, że nie szukaliśmy nowych partnerów, aby przygotować dla nas kawałek cyberświata, wyłożyć go miękkim pluszem, przygotować scenę z pełnym oświetleniem i wszystkimi bajerami, które tylko wpadną nam do głowy. Jak wiecie, bywamy pomysłowi… Pamiętacie nasz Press Room z zeszłego roku, prawda? 

MiniCon 2019 - dzień 1
Bezsprzeczna atrakcja konwentu – fot. Biblioteka Gdynia

Ciężko nam będzie przebić ten jakże niezwykle chodliwy i zaskakujący pomysł dmuchanego zamku w jednorożce. Nie damy rady wstawić go do internetów, a przynajmniej nie tak, żeby ciągle było zabawnie. Poszliśmy zatem w inną stronę i nawiązaliśmy współpracę z Przystanią Gdynia, a dokładniej z jednym ze współprowadzonych przez nich centrów sąsiedzkich przy ulicy Opata Hackiego 33. Obiekt zlokalizowany jest w okolicy osiedla Zamenhofa-Hackiego na objętym Gdyńskim Programem Rewitalizacji obszarze Chyloni, piętro wyżej niż Biblioteka Chylonia, która w tym roku również włączyła się w nasze Miniconowe czarowanie.  

Czym jest Przystań Sąsiedzka? To miejsce, które ma łączyć i integrować mieszkańców dzielnicy, zapewniając im wygodną i multifunkcyjną przestrzeń. W Chyloni otwarto ją w 2019 roku, tak samo jak odnowioną „Dwunastkę”, czyli Bibliotekę Chylonia. Na piętrze mieszkańcy mają do dyspozycji duże pomieszczenia z czterema stołami, przy których zasiąść może równocześnie nawet trzydzieści osób. Znajduje się tam również nowoczesna i doskonale wyposażona kuchnia, sala do zajęć ruchowych, a także mniejsze sale konferencyjne. Całość jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Krótko mówiąc: full wypas. 

Nad prowadzonymi w Przystani działaniami czuwają animatorzy, a organizowane w niej wydarzenia i oferowane aktywności pomagają lokalnej społeczności w rozwijaniu się w ramach tzw. edukacji nieformalnej. Czyli czegoś takiego, co my na konwencie również robimy – poprzez prelekcje tematyczne prowadzone przez pasjonatów, pasjonatki, ekspertów i ekspertki. I tak samo jak na Miniconie, również w Przystani organizowane są spotkania i warsztaty, podczas których sąsiedzi dzielą się swoimi pasjami i wiedzą. Oczywiste jest, że chcieliśmy się zaprzyjaźnić z Przystanią Gdyńską. 

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, zgodnie z rozporządzeniem wiceprezydenta Gdyni ds. innowacji Michała Gucia, Przystań Opata Hackiego 33 zawiesiła swoją działalność do końca bieżącego roku. Pomimo tego nadal jest otwarta na działania projektowe. 

Z powyższych powodów, Przystań Gdynia nawiązała z nami współpracę nawet w tak wyjątkowych okolicznościach, jak te anno domini 2020. Wspólnie zorganizujemy dla Was trzecią edycję konwentu Pasja Minicon 2020.  

Minicon i Przystań Sąsiedzka
Scroll to top